Yeni kit seçimi konusunda yardım

Merhaba, ilk kitimi (pilsner) 19 eylül’de kurdum ve bir kaç gün içinde şişeleyeceğim. 2. kitim için tavsiyelere ihtiyacım var. Bugün ilk kez Tuborg Amber içtim ve çok hoşuma gitti. Genellikle acı olmayan biraları daha çok tercih ederim. Tuborg Amber tadını yakalayabileceğim kit ve maya önerilerinizi merak ediyorum. İkinci tercihim ise buğday birası kurmak. Her ikisi için de kit ve maya konusunda yardımcı olur musunuz?

2 Beğeni

Bir önceki tadımda içtiğim Muntons Bock Tuborg amber’e en yakın biraydı diyebilirim. Benim zevkime hitap etmediği için yapmadım ama önerebilirim.

Buğday birası benim de yapılacaklar listesinde. İlk deneme olarak Muntons Wheat Beer düşünüyorum. light DME ve kit mayasıyla yapılabilir.

Tecrübeli arkadaşlar da yardımcı olacaklardır. Ayrıca forumda bu kitle ilgili bir çok başlık var onlara da göz gezdirebilirsiniz: http://forum.butikbira.com/search?q=muntons%20buğday

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Peki Muntons Bock için önerdiğiniz kurulum nedir? Ne kadar kuru malt özü ve şeker ve hangi mayayı kullandınız?

notlarıma göre yapan arkadaş, 500 gr amber DME ve 500 gr beyaz şekerden yapmıştı.

1 Beğeni

muntons bock tuborg amber’e değil efes dark’a yakın bir bira…
tuborg amber’e en yakın coopers amber ale veya real ale olur bence…

kullandığın dme’nin cinsi miktarı su şeker miktarı maya sıcaklık hepsi tadı etkiler…
deneye deneye bulacaksın…

1 Beğeni

Muntons Buğday + WB06 + 1 kg. Buğday DME muhteşem olur.
Direk oranje bock alın kurun, uğraşmayın başka bir şeyle dark seviyorsanız. Efes Dark yanında hikayedir.

2 Beğeni

Bocks olabilir. Amber gibi o da şerbetçiotu az bir bira.
Amberde pekmez aroması yoğun, o açıdan belki dark dme denenebilir

1 Beğeni

Aslında yıllar önce içtiğim bir tane efes dark, dark biradan soğumama yetmişti :slight_smile: Ama Tuborg Amber çok hoşuma gitti. Orange bock benim de aklımda ama kitin 12 litre bira üretmesi ve mayalanma süresince üzerinde kalan boşluğun tada negatif etki edeceği söylentileri biraz uzaklaştırdı. İbre biraz Coopers Amber Ale’den yana şimdilik :slight_smile: Ama orenge bock’u da merak ediyorum

Ben yaptım oldu.
Bir sıkıntı olmuyor merak etmeyin.
Bock pişman etmez, oranje bock hiç pişman etmez :wink:

1 Beğeni

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Ilk kitimi yarın şişeleyim, tavsiyelerinize uygun 2.kiti edineceğim :slight_smile:

Selam,
Oranje Bock’ı nasıl kurdun…iki kit mi tek mi? Dark LME yakışır gibi…ne dersin?

1 Beğeni

Şimdi hatırladım ben 2 kit kurmuştum.
Ama tek kit kuran arkadaşlar da çok oldu.
Sorun olmuyor.
Dark LME yakışır evet.
Herşey yakışır bu merete.
Şekerle bile oldukça gövdeli bir bira olmuştu.
Dadından yenmez :slight_smile:

1 Beğeni

Tek kit 30 lt. kovada az olmaz mı? Gerçi sıcak başlatıp hemen gaz çıkışı olsun önerileri vardı.

İki kit olursa 2xLME gerekir, o halde. Maya olarak ne önerirsin?

@Spotlightkid

Forumda aratırsanız deneyen arkadaşlar var.
Gene de riske atmak istemiyorum bir daha.
Brewferm GOLD belki o yüzden kötü oldu bilemiyorum.
İnatla aktarma çubuğu da almıyorum.
Maya olarak kendi mayasını kullanmıştım. Bence yeterli.
Belki bi S05 veya 04 kullanılabilir. Maliyeti ama bayağı arttıran bir şey. Bir de LME Kullanacağınızı düşünürsek…

Yeni konu açmayım da buradan sorayım dedim,

ilk kitim çalışmaya devam ediyor, ben ikinci kitin planlamasına başladım bile =P

ilk başlarda bock düşünüyordum ama sonradan coppers’ın sparkling ale’ini düşünmeye başladım!

kiti mayasından ziyade aşağıdaki üç mayadan hangisini kullansam, yoksa kit mayasını mı kullansam?

S-04
K-97
M15 empire ale

fikrini belirtecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler. :pray:

1 Beğeni

S04 olabilir.
sparkling ale e belgian candy çok yakışıyor.
tattığım sanırım kit mayasıydı.

1 Beğeni

Tekrar merhaba. İlk kitimi dün 16 gün kovadan sonra şişeledim. 500 gr DME ve 500 gr şekerle kurmuştum. Köpük gazlanmayla birlikte mi oluşuyor acaba? Şişelediğim birada çok az köpük vardı.

Selamlar. Evet şişede Gazlanma ve köpük oluşuyor ve renk berraklasiyor.

1 Beğeni

tecrübeli arkadaşlar 3. kit için seçim yapmakta zorlanıyorum yardım edin 1. kit klasik olarak pilsner kurdum ikinci kitim bock oldu onuda 4 gün önce şişeledim kovam 4 gündür boş çünkü karar veremiyorum kış için daha uygun olan wherry veya Ruby Red Ale yapasım var ama herkesin en favori biralarından olan buğday birası efsanesini de bir an önce yapıp tatmak istiyorum bu ara efes amber ale denedim ve çok sevdim o nedenle Coopers Amber Ale de seçeneklerin arasına girdi mevsimsel özellikler de göz önüne alınınca bana yardımcı olur musunuz hangisini kurayım yoksa yazı tura atacağım her gün değişse de bugün ki sıralamam şu şekilde değişti.

1. Wherry
  2. Ruby Red Ale
  3. Coopers Amber Ale
  4. Buğday
    bu arada dün 1. sırada buğday vardı görüldüğü üzere kafam çok karışık :sleepy:

Pilsenerin seni idare edecekse buğday kur bence.
Çünkü bock ve buğday şişede uzun bekleme tercih eden biralar. Sabırsızlanıp içme bence.
Araya çabuk olgunlaşan bir kit sıkıştır derim