Yeni Zelanda kurulumunda yaşanan aksilikler

(Doruk Özalp) #1

MJ Craft Series New Zelland Pilsener kurulumu için yardım talep ediyorum. Kit dün saat 17:00’da 1.5kg LME ile 23 litre olarak kuruldu.

Olay: Kurulum gecesi (yani dün gece) kovanın musluktan sızdırdığı tespit edildi. Kit önce iki adet damacanaya alındı. Alınırken su ile dipte kalanlar eritilip damacanaya aktarıldığı için miktar arttı. 24 litre oldu. Kovanın musluğu tamir edilip yeniden kovaya aktarıldı. Olabildiğince hijyene dikkat edildi.

Endişeler:
Oksijen ile temasın kite zara vermesinden korkuyorum. Ayrıca mayalanma da başlamadı. Sıcaklık 20-21 arası.

Yardım:
İki konuda yardım istiyorum.
1-mayalanmanın başlaması için beklemeli miyim ve olur da başlamazsa hangi mayayı kullanmalıyım? Tanii öncelikle işe yarar mı?
2- kitin miktarı 24 litre olduğu için şeker eklemeliyim? Ya da önereceğiniz başka bir yol.

Şimdiden teşekkürler.

(Fatih yakar) #2

1-mj craft serisi kitlerdeki mayaların çalışmaya başlaması uzun sürüyor,muhtemelen yarın başlamış olur.
2-şeker eklemeye gerek olduğunu düşünmüyorum.

(Şişede Enaz BİRAY) #3

Mayada hiç bir sorun yok, bu sebeple başlık yanıltıcı olmasın!

M44 mayanın yavaş harekete geçtiği bir çok kez yazıldı. Isıya dikkat edin yeterli, uyandırmadan kovaya eklendiğinde uyanışı 3 gün kadar sürebiliyor, sonra başlıyor bu konuda hiç merak etmeyin.

Damacana operasyonunda da sterilizasyona dikkat ettiyseniz hiç bir sorun olmaz, hatta o kadar oksijen teması iyi bile olmuştur. 24 litre olması anlaşılacak kadar bir fark doğurmaz, şeker ilavesi tamamen zevkinize kalmış.

(Doruk Özalp) #4

Başlığı değiştirdim haklısınız