"Yeni Zelanda Pale Ale" Deneyen Var mı ?

Yeni Zelanda Pale Ale hakkında pek bilgi yok merak ettiğim kitlerden biri kuran arkadaşlar yada bu kitin ticari versiyonunu bilen deneyen varmıdır ?

1 Like

Ben de oldukça merak ediyorum bu kiti. Sanırım deneyeceğim, bir iki ay beklersen yorum yaparım hakkında:) Öncesinde daha önce denemiş birileri varsa fikirlerini alabiliriz.

1 Like

içinden m44 maya ve 50 gr şerbetçi otu çıkıyor… kitin kendisi 2.2 kg… şerbetçi otunun verdiği turunç aroması muazzam…
dikkat edilecek kısım ise… ben aroma iyice belirgin olsun diye tülbent veya tea bag kullanmadan ekledim ş.otunu… sonlara doğru fena tıkanma yaptı…

1 Like

Bu kitte maya ve şerbetçiotu nerede? Kurulum yapacağım birazdan. Mayayı uyandırmak için alayım dedim, altında üstünde yok. Paketi üstten keseceğim acaba içinde mi diye, bu sefer de korumasız malt özü ile karşı karşıya kalırsam diye çekiniyorum. Bilen varsa, acil cevaplarsa sevinirim.

1 Like

Sizin gibi Yeni Zelandalıların yapacağı paketin … Maya ve şerbetçi otu Dry hops yazan kısmın olduğu bölgede. Benim gibi tersten kesip, kabak gibi malt özü ile karşı karşıya kalmayın. O kısmı da yavaş yavaş kesin üstten. Maya ve şerbetçiotunu alacak kadar kesin. Maya ve şerbetçiotunu aldıktan sonra paketi katlayıp, kat yerlerini sıkıştırıp dolaba kaldırdım mecburen.

Edit: Tersten kesmek derken, paketi alt kısmından kesmedim tabi :slight_smile: Üst taraftan, şerbetçiotu ve mayanın olduğu taraftan değil, diğer taraftan kesmeye başladım.

5 Likes

Biraz daha açıklayıcı yazmak lazım bu paketin nasıl açılması gerektiğini. Paketi çöpe atmasaydım fotoğraf çekerdim. Dry Hops yazan yazının üstünden de azıcık kesmek işe yaramayabilir, illa ki sıvı malt özü direk hava ile temas eder duruma gelebilir. En güzeli bu kiti kovaya dökme sırası gelince açmak, şerbetçi otu ve mayayı aldıktan sonra sıcak suya oturtup, çok hızlı bir maya uyandırma yapmak veya hiç uyandırma yapmamak.

1 Like

Neden erken açmak istediniz? Yazık oldu kite, üzüldüm. Benim de denemek istediğim bir kit, umarım ben de benzer sorunlar yaşamam.

Benimde elimde NOG kiti kurulumu bittikten sonra şişeye girince bu kiti sipariş vercem mutlaka, ama kiti kuran arkadaşların yorumları çok önemli

1 Like

Mayayı uyandırmak için paketi açtım. Böyle sıkıntı olacağını bilseydim açmazdım. 1 saat kadar ağzı kapalı şekilde buzdolabında bekledi. Malt özleri çabuk oksitleniyor ama bu kadar çabuk oksitleneceğini sanmam. Yani muhtemelen yazık olmamıştır.

Ben paketi çöpe attım deyince komple kiti de attınız sandım:) İlerleyen aşamalarda notlarınızı paylaşırsanız sevinirim. Tadım notlarınızı bekliyorum.

1 Like

Nog hakkında da sizden tadım notları bekliyorum Kadir Bey;)

Bu kiti de fazlasıyla merak ediyorum, tadan var mı acaba? Dördüncü kitim ya bu ya da new world saison olacak gibi gözüküyor. Hoş daha kurduğum biralardan birini bile içmedim ama olsun insanlar genel olarak memnun gözüküyor :slight_smile:

NOG kit geçtiğimiz cumartesi günü kovaya girdi, yoğun bir şekilde gaz çıkışı devam ediyor, bakalım 3 hafta sonra şişelemeyi düşünüyorum.
Şişeden sonra bir bardağın resmini ve tadım notlarını eklerim.

Nasıl yani :open_mouth: 3 kit kurdunuz ve henüz 3 kitin bir tanesini açıp içmediniz mi ?

Yeni Zelanda’da durum nedir acaba? :slight_smile:

Ben yeni şişeledim. Şerbetçiotlarını 2 gün kadar ve çay poşetlerinin batmasını sağlamadan tutmuştum. İlk izlenim güzel ama kesinlikle çay poşetlerini tıka basa doldurmayın ve içlerine ağırlık koyun ki aroması daha çok geçsin. Belki 2 yerine 3 gün de bekletilebilir.

1 Like

İlk şişeden sonra fotolar ve yorumlarınızı bekliyoruz, o zaman merak ettim, bir sonraki siparişimin ilk ekleyeceğim ürünü olacak

Buradan da aromasının çok güzel olduğunu anlayabilir miyiz?
Daha çok aromalı olmasını beklediğinize göre!!!

Şişede tadı ve rengi çok değişecektir. Dolum sırasındaki izlenimlerime göre öyle mandalina rengi falan yok ama bence şişeleme sonrası o renge dönecek bir havası var. Daha sert bir tat bekliyordum, oldukça hafif. Bisküvi tadı var biraz. Şerbetçiotlarının aromalarını da daha baskın bekliyordum ama o benim suçum. Hop tea sonrası şerbetçiotlarının batmasını tam sağlayalamadım ve 2 gün kısa sanırım. 20 lt kuruluma rağmen çok çok gövdeli değil. 19-20 lt civarı kurulmalı malt özü katkısı yoksa. Şimdilik ümit vadediyor, asıl yorumlar Pazar günü ilk testte.

1 Like

Tadım notlarınıza göre sipariş vereceğim, resim de atarsanız güzel olur;)

1 Like