Yılbaşı Seti İçin Şerbetçi Otu Önerisi ?

(Onur Gücüyener) #1

Merhaba arkadaşlar, yılbaşı setinde bulunan premium lager kitini, 2 dme ve m44 maya ile 21 lt kurdum. Dry hop için hangi şerbetçi otunu önerirsiniz ? Elimde cascade mevcut.

(ilkercorlu@gmail.com) #2

Aynı kiti bn de kurdum hava kilidi dengesi basincli ama hala hararetli fermantasyon baslamadi ki bgn 5. gun
Kaçak kesinlikle yok anlamadım gitti
Bu arada sıcaklık değerleri 19 20,5 arası gidip gelir gün içinde.
Bu kiti ilk defa kurdum 2018 promosyonu olarak geldiği için bu sefer farklı olsun dedim.
Deneyimi olan arkadaşlar varsa yorumlarını beklerim.
Saygilar.

(İbrahim Kızılkaya) #3

Ben 3 gün önce kurdum. 10 gr Saaz + 25 gr perle Şerbetçi Otu ile soğuk ekleme yapmayı düşünüyorum.

(İbrahim Kızılkaya) #4

Aynı problemi ben de yaşıyorum 3 gün oldu kurulum yapalı ancak henüz fermantasyon başlamadı. Sıcaklık 19-20 arasında. Aynı problemi yaşayan var mı başka?

(Onur Gücüyener) #5

Bende 2 güne başladı. Mayayı köpük üzerine serptiyseniz geç başlamış olabilir. Bende lubelski kullanmayı düşünüyorum.

(ozan) #6

Bu kiti kendi mayasıyla kurdum. Gaz çıkışı ilk gün çok hızlı başladı, 14 gün oldu hala yavaş da olsa devam ediyor. Yoğunluk 1,010 şu anda. Hafta sonu tekrar ölçüp şişelemeyi düşünüyorum.

Ölçüm yaparken tadına baktım, düşük alkollü, çok az acı, içimi kolay bir bira olacak gibi. Bu kite dry hop yapmazsak çok mu düz bira olur dersiniz? Şişede o hafif acılık da giderse bayağı su gibi bir şey olacak sanki.

(Ahmet) #7

Maya uyandırmalı, 25 - 30 saat arası fermantasyon lütfen başladı… Çok sakin, akıllı, uslu devam ediyor… Hissiyatı ; su’ya maya çalmak gibi olduğu için elimdeki farklı şerbetçi otlarından ne bulursam katmayı düşünüyorum…

2 haftalık müdahale şansım olduğu için tadım notlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

(evbiracısı) #8

M54 maya ile kurup 25 er gram lubelski ve mittelfrüh ekleyecegim bende.

(ozan) #9

Bugün tekrar ölçtüm. Yine 1,010 çıktı. Bu kit için fermentasyon bu değerde bitmiş olabilir mi? Ben 1,005 altı bir sonuç bekliyordum. 1 kg DME ile kurdum.

Bir de ilginç bir şey oldu. Önce 1,016 okudum, yarım saat mezürde bekledikten sonra 1,010 okudum. Beklememin sebebi yüzeye çıkan çok CO2 kabarcığı vardı. Kovada oluşan CO2 ölçümü bu kadar etkiler mi?

(Onur Gücüyener) #10

Nasıl ve kaç lt olarak kurdunuz ? Ben 21 lt 2 dme ile og 1042 'ydi. 12. gününde 1007 ölçtüm.

(Umut) #11

5 gün oldu kuralı ve ilk kez bu kadar fermantasyonu hızlı başlayan bir kitim oldu. Kapagı kapadıktan 2 saat sonra başladı ve 5 gündürde maşallahı var fokur fokur devam edıyor. strec onemlı. artık her kovada hıc beklemeden strecleyıp devam edıyorum. merak ettıgım m44 ıle kurduktan sonra elde edecegımız bıra nasıl olacak? en azından şu markaya benzeyecek gıbı fıkrı olan varmı? ( 23 lt. 1000 dme ve 600 gr şeker , ölçüm setim yok değeri bilemiyorum)

(ozan) #12

23 litre kit mayası ve 1 kg DME ile kurdum. OG 1036 idi.

(Onur Gücüyener) #13

daha düşük olması gerek hidrometre bazen asılı kalabiliyor bir kaç kez daldırsaydınız.

(Umut) #14

Bu kitin kovasını Pazar günü eve gelen temizlikçi bayanın son anda sürükleyerek yerınden cektıgını ve altını temızlemeye yeltendıgını farkettım. Farketmemle bırlıkte “hop” dedım ama kovayı cekmıs bulundu. Sonrasında yerıne yavaş yavaş gerı surukledım ve bıraktım. Kova 21derecede fakat nasıl salladıysa kova resmen coştu ve hava kılıdınden 3 kere taşma yaptı. Temızleyıp kılıdı tekrar koymama rağmen sakınlemeyınce kapağı açtım ve yaklaşık 4,5 parmak yukseklıgınde kovanın üstünden köpüğü aldım. Akabınde tekrar kapağı ve kılıdı starsanlayıp yerıne taktım. Sonrasında faalıyet devam etmesıne rağmen bir kez daha taşma yapmadı. Not olarak ne taşma durumunda nede kapağı açtığımda kesınlıkle kötü koku almadım ( heyecanla resımde cekmeyı unuttum ). Şu an kovada problem yok gıbı ama o kopuklerı almıs olmam bir sorun yaratırmı? Yoksa yerınde bir mudahalemı yapmısım? :slight_smile:

( 1000 dme - 600 gr şeker - m44 - 23 lt )

(Kurt Cobain) #15

23L, kit mayasiyla, KMO’lerden yalnizca bir paket kullandim ve ilaveten 500gr toz seker ekledim. OG 1039 idi.
Sizin OG’nin biraz daha yuksek olmasi gerekmiyor mu mantiken?

(master of none) #16

Ben ilk 500 gr. dme ve 500 gr. Şeker ile 23 lt. kurmuştum, 1035 gibi bir ölçüm yapmıştım, böyle bira mı olur diye 500 dme ve 500 gr daha şeker ekledim, 1050 og ölçtüm ama tadı şerbet gibiydi, 1 hafta sonra 1030 a inmiş, ya açık renkli ticari biralar gibi 23 lt. Biram olur ya da hiçbir şeye benzemeyecek, merakla bekliyorum. O yüzden şerbetçi otu atmaya değer mi karar veremedim.

(ozan) #17

Ben de 1,042-1,044 gibi bir değer bekliyordum. DME’leri de ılık suda gayet iyi çözdüm öncesinde. OG düşük çıkınca müdahale etmek istemedim, bu kit de düşük alkollü hafif olsun dedim. 19. günde hala 1,010 idi. Var bi gariplik ama hayırlısı.

(ozan) #18

%3,5 alkol, sıfır acılık, biradan ziyade suya daha çok benzedi bu :smiley: Böyle şişeleyeyim mi yoksa şimdi dry hop yapıp hafta sonu şişelesem kurtarır mı acaba?

(Ahmet) #19

Ne bulursanız katın :slight_smile: aşure misali…

Ben öyle yapacağım… Uzun süredir cin’e yatırdığım şerbetçiler ve yonga karışımını direkt boca edeceğim. Su içerken biraz acılık versin değil mi ?

Yine olmadı, cin tonik yanına yolluk yapar içerim.

(Onur Gücüyener) #20

23 lt kurmakla hata etmişsiniz. Ben 21 lt kurdum %4,7 alkol’e ulaştım.