Yoğun maya kokusu hakkında

(Prost! Weissbier) #1

Merhaba bira sever dostlar 2nci kitim english bitteri 800gr belgian candy ve 200 gr şeker ile s04 maya ile kurdum 2 haftanın sonunda fg1008 iken şişeledim og değerini ölçemedim hidrometrem kırıldığı için

1 hafta şişede bekleyen bitter biramı tatmak için bugün açtığımda neredeyse gazsız ve köpüksüz olduğunu ve çok yoğun maya kokusu olduğunu gördüm. Tadında bir sorun yok bitter de olması gereken şerbetçi otu tadı ve karamelimsi tatları çokca hissedebiliyorum ama gazlanması için ve maya kokusunun gitmesi için biraz daha mı bekleymeliyim.

Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler
( P.G.) #2

1 hafta içerisinde en kötü ihtimalle az biraz gazlanma olmalı. Hiç mi gazlanma yok? Şişeleme şekeri ne kadar kullandınız? Ortam sıcaklığı nedir? Kapak gaz kaçırıyor olabilir mi?

(Erdin yanık) #3

Bitter kitimde ilk haftada bende de çok az gazlanma olmuştu bir iki hafta daha geçince normale ulaştı, bitter zaten çok gazlı bir çeşit değil .Maya kokusu da geçecektir, bir iki hafta daha bekleyin.

(Mehmet Ünal) #4

Şişede 1 hafta pilsner için bile kısayken, daha kompleks tadlar beklediğimiz ale biralar için çok kısa sayılabilecek bir zaman bence. Benim Ambiorix Ale’i şişeleyeli 10 gün oldu, tadımlık 33’lüğü bile açmadım henüz. Bir ihtimal 1 ay sonunda 33 lüğü denerim. Niyetim 2 ay olmadan içmemek. Bence sizin biranızda herhangi bir sorun yok. Ona biraz zaman verin…

(Tunç Şahin) #5

Bir buğday ve bir pilsen kşt yaptık arkadaşla. Tarife ve bekleme zamanlarına dikkat gösterdik. Ama iki türde de içerken maya tadı geliyor. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı? Daha fazla mı beklemesi lazım yoksa şekeri biraz daha fazla mı atacaktık?

(evbiracisi1) #6

Şişede bekleme süresi ile doğru orantılı kaybolan tad ve koku durumu.