Yoğun rutubet kokusu

Merhaba arkadaşlar. 5. Kit olarak coopers pilsner kurulumu yaptım. Şişeleme esnasında kovadan hafiften rutubet kokusu gibi ağır ama çok yoğun olmayan bir koku geliyordu. Şişelemelemeyi gerçekleştirdim üstünden 15 gün geçti ve ilk şişeyi açtığımda tat olarak ve gazlanma olarak bir sıkıntı yok ama o malt kokusundan eser yok. Aynı koku devam ediyor. Bir hafta daha bekletip bir şişe daha açtım ama maalesef yine aynı koku devam etmekte. Sizce bunun temel sebebi ne olmuş olabilir?

Yardım eden yok muuuu

Buzdolabında uzun tutunca(48-72 saat) geçiyor genelde rutubet kokusu gibi kokular

Temizlik sorunu olabilir.
Şişeleri tamamen pbw ile fıskiyelemişmiydiniz?

Özellikle şişe dibinde malt vb kalıntı varsa kolay temizlenmiyor.
Bu da zamanla küf bakterilerinin üremesine yol açıyor.
Küf kokusu aldığınız şişe sağlığa zararlıdır ve çöptür.
Kanserojen zararlı bakteri içerir.
Benzer mayalar küflü meyvede de vardır.
Asla o meyvenin küflü kısmını temizleyip yemeye kalkışmayın.
Çünkü küf gördüğünüz yerde var.
Küf görmediğiniz yerlerde de küf bakterisinin sporları var.
Küflü meyve ve küflü bira çöptür.
Yazdıklarım bu konuda okuduğum bilimsel araştırmalara dayanıyor. Küf varsa sporu da vardır.
Bulaşmayın.:blush:

Şişeleri önce deterjansız makinede dezenfekte edip daha sonra pbw ile sanite ettim. Şişeler 4 5 seferdir kullanım sonrası tamamen durulayıp ters kapattığım şişeler. İşin ilginci kovadan şişelemeye kadar bu koku vardı. Tadında hiçbir bir sorun yok. Gazlanma köpüklenmede gayet iyi. Yalnız 1 hafta dolapta beklemesine rağmen koku mevcut.

1 Beğeni

Hocam küf kokusu varsa vücuda zararlı ve kanserojen bakteriler iş başında.
Temizlik ve hijyen zincirinde bi yerlerde sorun var.
Bence diğer şişeleri tadıp koklayın.
Bende sadece bir iki şişe sorunluydu.

Sorunlu şişeyi dökün gitsin. İşin ucunda sağlığı bozma riski var. Kesinlikle değmez.

Küf kokusundan ziyade rutubet kokusuna yakın maya kokusuyla karışık bi koku(kükürt kokusu gibi sanki) var.

Kükürt fermantasyonda açığa çıkanlardan biri, kaçıncı günde şişelediniz?

15 yada 16 günde şişeledim