Yoğunluk ölçümü

Mayalamadan sonra yogunluk nasil õlcülüyor şişelemeye hazır oldugunu nasil anlariz

Merhaba,

Bir tane yoğunluk ölçer ve kabından temin ettikten sonra, musluktan ölçüm kabına bir miktar kovadan numune alıyor ve hidrometredeki değeri okuyorsunuz.
İki gün ve üzerinde, üst üste aynı değeri okuyorsanız, mayalanma tamamlanmış demektir. Farklı değerler görüyorsanız, mayalanma süreceğinin devam ettiği anlaşılmaktadır.

Kolay gelsin,

Peki hocam aklıma gelmişken sorayım, ilk ölçümde aldığımız örneği karıştırıp maya atmadanmı ölçüyoruz yoksa maya attıktan sonra mı ? Birde aldığımız örneği geri kovayamı atıyoruz. :slight_smile:

Evet karıştırıp maya atmadan ölçmen gerekiyor. Eğer temizliğinden eminsen koyabilirsin, ancak garantisi koymamak.

1 Like

İlk ölçüm (OG) maya konmadan hemen önce yapılıyor ve kovaya dökülmüyor. İlk ölçümü mayayı koymadan hidrometreyi steril edip kova içindende alabilirsin ancak dikkat gerekiyor.

1 Like

Bu konu Hakkında benim de merak ettiğim birşey var. En son iki kova muntons pilsner ve ekstra açık sıvı malt özü ile kurulum yaptım. OG bir tanesinde 1050, diğerinde 1035çıktı. Aynı el aynı oda aynı anda yapılan karışım. Başlangıçtaki bu fark neyden kaynaklanır? 1035 olanın alkol oranı çok mı düşük olacak?

1900’lerin başında Guinness birası %3 alkol oranı ile üretilirmiş. Biranın %5 alkol olması o kadar da önemli bir şey değil, ayrıca yeni. Yani bence aldırma, tadına bak. Kitlerde OG 1040 cıvarında oluyor. 1040, 1005’e kadar düşerse %4.7 alkol, gayet iyi bence. Seninki de 1005’e düşerse, %4 alkol eder :slight_smile:

1 Like

Teşekkürler. :slightly_smiling_face: O kadar bekleyip su içmek istemiyorum çünkü :grin: dediğiniz gibi 1005i görürüm umarım

Arkadaşlar aranıza bende yeni katıldım. ilk ölçümü anladım. İkinci ölçümde numune aldık ve diyelim ki tam mayalanmamıl veya iki - üç gün sonra bir daha numune aldık ve ölçüm değeri aynıysa şişelemeye hazır demektir. Buda tamam. Ancak
İkinci ölçümler sırasında numune alırken hava kilidini çıkarıp öyle mi alacağız. Yok eğer hava kildi çıkarılmayacaksa kilidin içerisindeki suyu vakumlamaz mı.
Eğer hava kilidini çıkarıp numune alacaksak, iki ölçüm arasındaki geçen sürede hava alıp bozulma yaşanabilirmi
Birde mayalama yerinden dolum yerine yani mutfağa taşıyınca kaç gün beklememiz lazım ve üzerini örtmemiz gerekiyor mu.
Bu aşamaları anlatursanız sevinirim

Aramıza hoşgeldin… musluktan numune için bira alacaksan dediğin gibi hava kilidi vakum yapmaması için cikarman gerek. Ortalama 2 hafta ale mayalarla yapılan kitlerde fermantasyon sona eriyor. Lager mayalarda tavsiye edilen 3 hafta. Numune alma sırasında çok hava teması olmuyor merak etmeyin. Genelde mayalanma sürelerine uymaya çalışırsanız çok numune alma derdiniz olmaz.
Ben mayalanma yerinden dolum yerine siselemeden bir gün önce taşıdım. Taşıma esnasında dip tortu kalkma ihtimali olabilir. 1 gün bende gayet iyi sonuç verdi.
Başlangıç kitindeki kova ışık almayan bir ürün olduğu için kapatmaniza gerek yok…

1 Like