Yorkshire Ale Yapımı Hakkında

(Zafer Tunaboylu) #1

İlk defa ale yapacağım. Bazı tariflerde yarım kilo açık renkli malta ek olarak yarım kilo buğday malti eklemenin köpüğü daha kalıcı hale getireceğini okudum. Acaba bitter ale için uygun mudur? İstenmeyen bir durum oluşur mu?

(alkan_d) #2

Merhaba.

Bitter değil ancak Stout kitinde denedim, FG ölçümü yaparken aldığım tat muazzamdı, herhangi istenmeyen bir durum yoktu.

Umarım bir nebze yardımcı olabilmişimdir.

(Zafer Tunaboylu) #3

Çok teşekkürler. Sadece köpüğü daha kalıcı ve kremamsı yapabilmek adına yarım kilo kullanacağım sanırım.

(murat akci) #4

Merhaba

Biranda fikir değiştirip bu kiti aldım. İsmi hoşuma gitti :slight_smile:

İkinci Kitim olan lageri dün gece şişeledim ve bir aksilik çıkmazsa bu gece yorkshire kuracağım. Biraz erken ama sorum şu;

Bu bira için az gazlı deniliyor. Orjinali az gazlı ise biz şişelerken şekeri az mı atalım yoksa kitin kendisi doğal olarak az gazlı bira oluşturduğu için 750/360*2 olarak devam mı edelim?

(Tunç Şahin) #5

Yorkshire bitter kiti düşünüyorum. Yapan var mı? Pilsen’den başka doğru dürüst bira içmedim. Bu yüzden tadı değişik gelir mi diye kafama takıldı. Tadını tarif edebilecek var mı?

(alkan_d) #6

Tadım notlarını ben de merak ediyorum. Hatta Fullers ESB deneyen varsa bir karşılaştırma yapabilirse çok memnun kalırım :blush:

(murat akci) #7

üçüncü kitimin ilk şişesini şuan içmekteyim:)

lager kitini seven arkadaşların mutlaka denemesi gereken bir kit bu. henüz birinci haftasını yeni doldurdu, daha vakti var. maya baskın değil. bugün şişelemenin yedinci günü ve maya kokusu açısından beni hiç rahatsız etmedi. gazlanma az (gerçi bu sefer 360/1000*1 şişe şekeri koydum).

acılığı net. lager kiti ile aynı mı desem yoksa bir tık fazla mı… henüz şişede yedinci gün olduğu için sanırım bunu söylemek erken, fakat 1 tık fazla gibi. az ama bu fark.

baharatlı yemek seven arkadaşların mutlaka yapması gereken bir kit gibi duruyor. hani acılık açısından “erkek-kadın” ayrımı yapılır (ve bunu yapan arkadaşlar fb ta eleştirilir ya… bu arada lager için orta yaşlı erkek birası demiştim içen arkadaşlarımla :joy: vurmayın bana nolur :innocent:), bu kitin acılığı yoğun olsa da ne bileyim feminen ya da maskülen bir bira diyemeyeceğim… baharatlı yemek birası gibi bişey işte! karabiber ve kimyonlu yemeklerle güzel gider sanki… ben çok severim:)

yani bu birayı sevdim :grinning:

kış için bunu yaz için lageri kurardım sanırım :heart_eyes:

ama henüz çok az kit kurdum…

(Volkan Sengul) #8

Bu kiti 22 lt suya 1 paket dme ve 1000 gr şekerle kurdum t-58 maya kullandım ve son 2 gün columbus ve golding ile dry hop yaptım… 15.gün sonunda 1010-1012 civarında bir FG aldım ve şişeledim

Sonuçta bakır renkli hafif acı ve malt kokularının, ş.otu arasından hissedildiği bir bira oldu. ilk 3 hafta maya kokusu daha baskındı. 5 hafta şişede beklettikten sonra, dün bir deneme yaptım, maya kokusu da neredeyse gitmiş, yerini malt ve şerbetciotlarına bırakmış görünüyor. Kesinlikle keyifli bir bira “ale” sevenlere öneririm :slight_smile:

(Zafer Tunaboylu) #9

Çok teşekkürler. ben de bu hafta sonu kuruyorum. yarım kilo şerbetçi otlu dme; yarım kilo da (köpük için) buğday dme’si kullanacağım. tadım notlarını yine buraya yazarım.

(Volkan Sengul) #10

Kesin çok lezzetli bir bira olacaktır !! şimdiden Afiyet olsun !! :slight_smile:

(murat akci) #11

valla dayanamayıp henüz şişede 2 hafta dolmamasına rağmen ve hala pilsner ile lager varken içiyorum. acılık dipte (bitimde mi demek lazım) ve çok keyif verici bir şekilde hissediliyor., içerken çok keyifli ve rahat; bisküvi tadı vs bahsediyorlar ya evet içerken kokusunda tadında alttan alta hissedebiliyorsun. gurme olmayınca nasıl tarif edeceğimi bilemiyorum…

pilsnerin ve lagerin pabucu dama atıldı kalbimde! biz yıllardır bira içmiyormuşuz meğersem:( bu çoook keyifli ve şuan yine içiyorum yahu!

bunu arkadaşlarıma içirmeyeceğim, bu zulada sadece bana ait olacak!

bir yandan da diyorum acaba ben ale tipi bira mı seveceğim. şimdi kovada başka bir ale tipi bira var. onu da seversem artık bu tarz biralara yükleneceğim sanırım.

bu arada, gerçekten tadına varmak istiyorsanız soğuk içmeyin, serinken için.

(Zafer Tunaboylu) #12

Evet kitimizi kurduk. ilk ölçümüm sonucunda yoğunluk 1043 çıktı. Yarım kilo arpa + yarım kilo buğday DME’si + 250 gr şeker ile kurdum. Gaz çıkışı normal bir sürede başladı. Sıcaklık 20 derece civarında seyrediyor. Yoğunluk sizce normal mi?

(Zafer Tunaboylu) #13

Dün ilk şişemi açtım. şişede 6 gün olmuştu henüz. Tadı güzel. Daha da güzelleşecek eminim ama maya kokusu deli gibi yoğundu. En az 2 hafta daha bekletmeliyim ki maya kokusu azalsın.

Bir de maya kokusunu nasıl daha hızlı azaltacağımın yollarını bulmak için iki yol deneyeceğim. biri 2 haftalık bekleme süresini buzdolabında geçirtmek; diğeri de bu süreyi dışarda geçirtip bir günlük soğutmadan sonra tüketmek. dışarıda ve dolapta beklemiş şişeleri karşılaştırıp hangisinde maya kokusunun daha az olduğunu bulmayı deneyeceğim. Umarım bir sonuca ulaşırız :slight_smile:

(alkan_d) #14

Aynı konu ile ilgili cold crash denedim son üretimimde. FG istediğim seviyeye gelince fermantasyon kovasıbı buzdolabında yer açıp yerleştirdim ve 5 gün beklettim. Soğuğu gören mayalar birbirine sarılıp ağırlıkları artıyor ve dibe çöküyorlarmış, böylece daha az maya dolum esnasında şişeye aktarılıyor sanırım.

Kafamı kurcalayan nokta gazlanma için yeterli miktarda mayanın şişelere aktarılıp aktarılamayacağı konusu ancak kurduğum kit Wherry ve türe uygun olarak -33cl için- şişe başına 1 gram şeker öneriliyor. O kadarcık şekeri tüketecek maya aktarılacaktır diye umut ediyorum.

Bu akşam şişeleme yapacağım. Bir kaç hafta sonra sonuçları aktarırım. Bakalım nasıl olacak.