Yorkshire bitter - fermantasyon 4. gün su seviyesi eşitlenmesi

Merhaba arkadaşlar,

Aranızda yeni sayılırım. Başlangıç olarak buğday birası tercih etmiştim. 3 hafta fermantasyon 2 hafta şişede bekleterek güzel sonuç aldım (muz aroması olmadı tabi:)). Şimdide yorkshire bitter deniyorum. Cumartesi akşamı kurdum, pazar öğleden sonra gaz çıkışı başladı. Pazar akşamı ve pazartesi günü buğday kadar şiddetli olmasada yoğun gaz çıkışı oldu. Dün haliyle yavaşlamıştı ve bugün akşam eve geldiğimde daha yavaş ama devam da ediyordu. Biraz önce baktım gaz çıkışı tamamen kesilmiş ama problem bu değil. Su seviyesi de eşitlenmiş. Yani kova içinde basınç yok şuan. Bir anda neden böyle oldu anlamadım. Bilenlerden yardım bekliyorum. Umarım bir problem yoktur. Buğday da gaz çıkışı dursa bile 3 hafta boyunca kovada her zaman yüksek basınç vardı. Su hiç eşitlenmemişti. Benzer durum yaşayanlardan veya bilgi sahibi olanlar fikir paylaşırsa çok sevinirim. Teşekkürler.

Ben de birkaç gün önce Bitter kurmuştum ve hava kilidinde seviye eşitlendi. Bu içeride basınç olmadığını göstermez, içerideki ve dışarıdaki basıncın eşitlendiğini gösterir. Mayalanma ivmesini kaybetmiş olsa da hala devam ediyordur. Hava kilidindeki su durduğu sürece içerideki karbondioksit şerbetin başına bir şey gelmesini önlemeye yeter. Endişe edecek herhangi bir şey yok. Toplam 2 hafta kovada beklesin, sonra hidrometre ile iki üç gün üst üste ölçüm yaparsınız. Değerde bir değişiklik olmazsa şişelemeye geçersiniz. Sıkıntı yok :slight_smile:

Cevap için teşekkürler. Dediğiniz gibi eşitlenmiş oluyor ama pozitif basınçta olmuyor tabi içeride. Gerçi arada su olduğu için kapakta vs. kaçak olmadığı sürece içeri O2 giremeyecek ve problem olmaması gerekiyor. Dediğim gibi ilk buğday yapıp o agresiflikten sonra çok hızlı sonlanmasına şaşırdım. Daha 1 saat öncesine gaz çıkıyordu? Bir problem mi oldu diye sormak istedim. Cevap için tekrar teşekkürler.

Ben de 10 gün önce kurdum. 4. günde hızlıca gaz çıkışı bitti. Gaz çıkışının bitişi fermantasyon için çok büyük bir kriter değil. İki haftayı doldurun sonrasında isteğe göre şişelersiniz :slight_smile:

Bende de bu şekilde oldu. Bugün kovada 7. günü. Bir ölçüm numunesi alıp bakacağım. Haber veririm.

Ben 8. günde yaptığım ölçümde 4.2 alkol seviyesine ulaştığını gözlemledim. herhalde 2 hafta sonunda minimum 5’e ulaşacaktır.

Herkeste benzer durum olması rahatlattı tabi, demekki normal ve de herhangi bir sıkıntı yokmuş. Herkese cevaplar için teşekkür ederim.

bende 3. hafta sonunda eşitlenmişti. yalnız hava sıcaklıkları bu kiti yaparken çok iyi gitmişti, birde yapım esnasında yanlışlıkla fazla şeker atmıştım:) şimdi çok sevdiğim net belirgin bir acılığı var bitimde; muhtemelen birçok arkadaş yadırgar ama ben o acılık bozulmasın diye üstüne hiçbir şey yemeyip içmiyorum… sabahleyin ilk kahvemle beni terk ediyor:)

Bende bu kitten yaptım İnşallah güzel çıkar. İlk kitim pilsen idi. Beklediğim gibi olmamıştı.
Ben kovada 3 hafta civarı beklettim. İki kere ölçüm yaptım 1010 can aşağı inmedi. Bende şişeledim. Bakalım bu sefer şişede uzun bekletmeyi düşünüyorum. Çünkü pilsen de başlarda mata tadı geliyordu.

Bu kiti deneyen arkadaşlar tadımdan memnun kaldılar mı?

Benim de 5. günümde hava çıkışı durdu . 6. günde konuyu okuyarak rahatladım :slight_smile: