Yüksek alkol için mayalarken 1kg den fazla şeker kullanma

(Utku ) #1

Şu ana kadar 4 kova kurdum, gayet farklı ve güzel biralar içtim. Alkolu şöyle %1-2 yükseltmek için 23lt lik fıçıya koyarken 1 kg değil de 1.25 kg fln şeker koysam alkolü yükselir mi yoksa fazla şeker birayı tatlı mı yapar. Bunu deneyenler arkadaşlar varsa yazabilirler mi?

(Şişede Enaz BİRAY) #2

250 gr. fazlalık ile %1-2 artış olmaz.
Öncelikle bu işlem için hidrometre olmazsa olmaz.
Maya eklemeden önce istediğiniz miktarda şekeri sıvı karışıma eklersiniz (2 kiloya kadar yolu var. 1,5 kilo genellikle iyi oluyor.)
Maya eklemeden önce ölçüm alıp kullanmanız gereken maya miktarını hesaplayıp buna göre maya eklerseniz şeker tadı falan kalmaz, mayalar hepsini sindirip alkole dönüştürür, böylece yüksek alkollü biranız olur.
Ama maya miktarı hesaplamadan 1 paketi 2 kilo şekere eklerseniz ve yeterli gelmez ise şeker tadında bir biranız olur.

Ev biralarında yüksek alkol diye kasmaya hiç gerek olduğunu düşünmüyorum. Zaten filtresiz olduğundan etkisi ticarilerden daha etkili.

(Utku ) #3

Büyük ihtimalle kit içinden çıkan baya 1 kg içindir. Daha fazla şekere yetmez herhalde. Alkol oranı bence de iyi ama böyle 4.5 alkollü biralar var. Onları biraz yükseltsem mi diye düşünmüştüm.

(Şişede Enaz BİRAY) #4

1,5 kilo ile denemişliğim var, sıkıntısız iş gördüler.

(ömür) #5

Kit mayaları ile bir çok kere 2kg (1kg dme-1kg şeker) malezeme ile çalıştım. Evet bir şekilde üstesinden geliyorlar ancak şunu tecrübe ettim ki yüksek alkol her kite her bira çeşitine yakışmıyor ve illa ki yüksek alkollü isteniyorsa mutlaka kite uygun ilave maya ile mayalamak çok daha iyi oluyor genelde 1 paket maya rahatlıkla yetiyor.

(berry) #6

standart kitlere 1 kg şeker bile fazla… malt şeker oranı bira kalitesi için dengeli olmalı…
yüksek alkol istiyorsanız… 3 kg luk premium kit + 1 kg şeker + türüne göre m42 veya s-05 maya… gövdeli sert bir bira olur…

(Recep) #8

dostum ben hep 3 paket dme ile kuruyorum kitleri başladığımdan bu yana bir çok kit kurdum. nerdeyse 2 sene olacak hep bu tarz yapıyorum

son kitlerimi 3 paket dme 1.5 kg yani + 500 gr şeker ile kurdum.

şimdi 1 kg dme 1 kg şeker deneyeceğim.

kesinlikle yüksek alkol ile daha güzel bir tad oluyor.

Kullandığım maya her zaman us-05

(Emre Civitci) #9

Bende Coopers Ale Birayı 1 kg Koyu renk kuru malt özü ve 1 kg derktozsuz şeker ile kurdum. Dibibne çok tortu bıraktı ama alkol oranı gayet güzeldi. Ölçüm yapamadım ama güzel kafa yapıyor. 2 pakette US-05 maya kullandım.