Yüksek alkol için mayalarken 1kg den fazla şeker kullanma

Şu ana kadar 4 kova kurdum, gayet farklı ve güzel biralar içtim. Alkolu şöyle %1-2 yükseltmek için 23lt lik fıçıya koyarken 1 kg değil de 1.25 kg fln şeker koysam alkolü yükselir mi yoksa fazla şeker birayı tatlı mı yapar. Bunu deneyenler arkadaşlar varsa yazabilirler mi?

250 gr. fazlalık ile %1-2 artış olmaz.
Öncelikle bu işlem için hidrometre olmazsa olmaz.
Maya eklemeden önce istediğiniz miktarda şekeri sıvı karışıma eklersiniz (2 kiloya kadar yolu var. 1,5 kilo genellikle iyi oluyor.)
Maya eklemeden önce ölçüm alıp kullanmanız gereken maya miktarını hesaplayıp buna göre maya eklerseniz şeker tadı falan kalmaz, mayalar hepsini sindirip alkole dönüştürür, böylece yüksek alkollü biranız olur.
Ama maya miktarı hesaplamadan 1 paketi 2 kilo şekere eklerseniz ve yeterli gelmez ise şeker tadında bir biranız olur.

Ev biralarında yüksek alkol diye kasmaya hiç gerek olduğunu düşünmüyorum. Zaten filtresiz olduğundan etkisi ticarilerden daha etkili.

4 Likes

Büyük ihtimalle kit içinden çıkan baya 1 kg içindir. Daha fazla şekere yetmez herhalde. Alkol oranı bence de iyi ama böyle 4.5 alkollü biralar var. Onları biraz yükseltsem mi diye düşünmüştüm.

1,5 kilo ile denemişliğim var, sıkıntısız iş gördüler.

1 Like

Kit mayaları ile bir çok kere 2kg (1kg dme-1kg şeker) malezeme ile çalıştım. Evet bir şekilde üstesinden geliyorlar ancak şunu tecrübe ettim ki yüksek alkol her kite her bira çeşitine yakışmıyor ve illa ki yüksek alkollü isteniyorsa mutlaka kite uygun ilave maya ile mayalamak çok daha iyi oluyor genelde 1 paket maya rahatlıkla yetiyor.

standart kitlere 1 kg şeker bile fazla… malt şeker oranı bira kalitesi için dengeli olmalı…
yüksek alkol istiyorsanız… 3 kg luk premium kit + 1 kg şeker + türüne göre m42 veya s-05 maya… gövdeli sert bir bira olur…

1 Like

dostum ben hep 3 paket dme ile kuruyorum kitleri başladığımdan bu yana bir çok kit kurdum. nerdeyse 2 sene olacak hep bu tarz yapıyorum

son kitlerimi 3 paket dme 1.5 kg yani + 500 gr şeker ile kurdum.

şimdi 1 kg dme 1 kg şeker deneyeceğim.

kesinlikle yüksek alkol ile daha güzel bir tad oluyor.

Kullandığım maya her zaman us-05

Bende Coopers Ale Birayı 1 kg Koyu renk kuru malt özü ve 1 kg derktozsuz şeker ile kurdum. Dibibne çok tortu bıraktı ama alkol oranı gayet güzeldi. Ölçüm yapamadım ama güzel kafa yapıyor. 2 pakette US-05 maya kullandım.

dme ne demek acaba
?

1 Like

dme kuru malt özü , lme sıvı malt özü

Maya miktarını nasıl hesaplıyoruz hocam ?

Önemli husus yüksek alkol hedefinin ne olduğu. Genelde OG’nin 1040-1050’ler civarında olduğu standart kitlerde de, 1060’ı 2-3 puandan fazla geçmediğim kitlerde tek paket maya kullanıyorum. Bugüne kadarki kitlerimde Cooper’s markası baskındır ve kitin mayasını kullanıyorum. Eğer alkol hedefim OG’yi 1060’ın epey üzerine çıkartacak ise bu durumda tavsiye edilen 2 paket maya kullanımının oluşturabileceği maya kokusu ve tadını önlemek için alkole dönüşmesini hedeflediğim tüm şekeri fermantasyonun başında, bir seferde kovaya eklemiyorum. Hedeflediğim alkol için gerekli şekeri başlangıçta OG 1050-1060 arasında olacak şekilde ekleyip tek paket maya ile fermantasyona başlıyorum. Şeçtiğim kit, maya ve ortam sıcaklığına göre gaz çıkışını gözlemleyip, yavaşlamasından sonra bir ve yahut 2 seferde gerekli şekeri ekleyip fermantasyona devam ediyorum. Hesaplanan şekerin tamamını eklendikten sonraki gaz çıkışını takip edip gene kit ve mayanın özelliklerine göre ara ara gravite ölçümlerini yapıp istediğim FG’ye geldiğinde şişeliyorum. Şimdiye kadar yaptığım standart kurulumlarda da, fantaziye kaçan denemelerimde de bu yöntemi kullandım. %10’luk cooper’s amber ale’ım deneyen herkesin tadı damağında bıraktı. :+1::grinning:

1 Like

Maya Miktarını aslında kullanılan maya ya ve ilk yoğunluğa göre yapıyorum M44 , US5 gibi mayaların şeker emilimi yüksek fakat ilk ölçüm 1050 nin üzerinde ise iki adet kullanmak daha uygun oluyor bir maya 2 hafta sonunda 1010 ve üzerinde kalıyor .

1 Like

Çok doğru. OG 1062 ve 23 gün sonra US-05 tek paket FG 1010
Düşmüyor artık.

Merhabalar bend muntos stout kurdum 1 paket koyu dme ve 600 gram sekerle be S04 maya ile fakat Og 1034 cikti su anda fermantasyon basladi sonradan seker eklesem olur mu

Merhaba,öncelikle bende henüz acemi sayılırım 6 kit kurdum ve hepsini 1,5 kg şeker ile kurdum ölçümlerde ortalama 6,03 civarında alkol alıyorum.Nispeten yüksek alkollü güzel biralar elde ediyorum.Şuana kadar aldığım en yüksek og ise 1,050 oldu.Bakalım kitlerin denemeleri bitince malt özüyle kurulum yapmayı planlıyorum

Yüksek alkol hedefi için şeker oranını arttırsak ve şampanya mayası kullansak alkol dayanımı yüksek olduğundan %10-11 falan görmemiz mümkün müdür acaba kafamda deli düşünceler :smiley:

Kendi soruma buldum cevabı forumda

TaylanTaylan Özdere

Eki '16

Şampanya veya genel olarak şarap mayaları bira yapımında kullanılmaz. Bunun temel sebebi elde ettiğiniz ürünün biraya tat olarak hiç benzememesi :slight_smile: Diğer sebepleri:

  • Şarap mayası, malttan gelen ve şerbet şeker bileşiminin genelde %15’ini oluşturan maltotrioz denen bir temel şekeri sindiremiyor. Bu da gayet şekerli bir sıvı elde etmenize yol açıyor.
  • Şarap mayası farklı esterler ürettiği için bazen aşırı meyvemsi bazen daha garip karakterde bir sonuç veriyor.

Bu konuda yaptığım bazı denemeler var, ama sonuçlar genelde biradan ziyade çok şekerli cider veya pek lezzetli olmayan kokteyllere benziyor.

Özetle, ekmek mayasından bira yapılmadığı gibi, şarap ve şampanya mayasından da bira yapılmadığını söyleyebilirim.

Yüksek alkol dayanımı olan mayalar var onları kullanabilirsiniz ama şahsi fikrim stilinde %5 alkol oranı olan bir birayı %11 gibi bir değere arttırmak tadını olumsuz etkileyebilir tabiki deneyimleyip görmek en iyisi hatta yaparsanız paylaşın bizlerde istifade edelim :slight_smile: Belçika kitlerinin içinde 8-9 gibi yüksek alkol oranına sahip olanlar var onları biraz arttırmak belki daha iyi sonuç verebilir diğer düşük oranlı kitlere nazaran