Yüksek alkollü coopers amber ale denemesi

Herkese Merhaba,

Öncelikle neden böyle bir şey denemek istediğimi açıklayayım. Amber Ale çok sevdiğim bir bira tarzı fakat alkol oranı biraz daha yüksek olsa şerbetçi otundan gelen acılık biraz daha fazla olsa diye bir hisse kapıldım ve denemeye karar verdim. 2. kitim olacak Amber Ale, ilk kitim set içerisinde bulunan Pilsner oldu ve şu an kovadaki 3. haftası bitti bu hafta sonu şişelemeyi düşünüyorum. Odaya girdiğimde mis gibi bir bira kokusu karşılıyor açıkçası şişede nasıl bekleteceğim 2 hafta emin değilim :smile:

Neyse fazla uzatmadan Amber Ale için sipariş verdiğim malzemelerden bahsedeyim.

x1 adet (1.7 KG Coopers Amber Ale Kiti)
x1 adet (1.5 KG Kehribar Malt Özü)
x1 adet (M42 New World Strong Ale Bira Mayası)

Bunlara ek olarak 500 gram toz şeker de ekleyeceğim. Herhangi başka bir şey eklemeyi yada yapmayı düşünmüyorum.

Butik Bira yardım ekibi saolsun %6,8 gibi bir alkol oranı yakalayacağımı söylediler fakat net olarak yoğunluk ölçümleri gösterecek :slight_smile:

Aslında 2. kit için framboos denemek istiyordum ekmeğinin çok lezzetli olduğunu cupcake bile yapanlar olduğunu gördüm bizzat okudum ve çok hoşuma gitti. Nişanlımda Framboos sipariş edeceğim diye beklerken bir anlık heves ile Amber Ale yapayım dedim ve sipariş verdim. :slight_smile:

Tavsiyeleriniz nelerdir bu bira için şişe şekeri ne kadar kullanmalıyım sizce? Ya da tadı iyileştirmek açısından yapmamı önerebileceğiniz bir yöntem, ekleme, uygulama vb. var mıdır?

Şimdiden her şey için teşekkürler, Butik Bira ailesinde yer almaktan mutluluk duyuyorum daha öncede evde rakı deneyimim olmuştu ve 1. sınıf rakılar çıkıyordu o mutfaktan :slight_smile: Bakalım şimdi de sevdiğim içkiler arasında yer alan Homebrew Bira nasıl olcak :slight_smile:

Değerli tecrübelerinizi, önerilerinizi okumaktan zevk duyarım.

Şimdi cevaplarınızı beklemeye geçiyorum, herkese iyi mayalamalar, şişelemeler !

S-04 ve 400 gr şeker ile diğer iki öğe aynı olacak şekilde kurmuştum. Dün şişeledim. Gazı çok fazla sevmediğim için küçük ölçekle şeker koydum.

Bakalım ben gazı normal olsun istiyorum hangi ölçek daha iyi olur şişelerim 1 lt ve 50’lik. Öneriniz var mı şeker için gazı normalden bir tık daha fazla olması için?

Çok iyi bilmiyorum ama herhalde 50cl şişe için 4gr iyidir. Bizim ölçekle orta boy herhalde

Bu konuyla ilgili bir şeyler var forumda hatırlıyorum oraya bir bakayım. Teşekkürler.

1 Beğeni

Merhaba,

Şişe şekeri için konuyu hortlatmak istedim:

Nasıl sonuçlar aldınız? Biz gazlı birayı tercih ediyoruz. Kurulumu şu şekilde yaptık:

• Coopers Amber Ale Kit
  • Amber LME
  • 0,5 KG Şeker
  • 50 gr Viski Meşe Yongası (10 gün vodkada bekledi)
  • US-05 Maya

haftaya şişeleyeceğiz ama gazlı bir bira için ne kadar şeker koymalı? Bock tarzı az gazlı biralar bize hitap etmiyor. Önceki kitimizdi ve daha gazlı bir bira yapmaya çalışıyoruz.

Şimdiden teşekkürler.

Ben 11 şubatta kurdum ve 21. Gün şişeleyeceğim gibi duruyor bu akşam bir yoğunluk ölçümü yapacağım burdan paylaşırım.

Şeker konusunda gazlı olsun isterseniz 2 küp şeker atın derim.

1 Beğeni

Konuyu hortlatayım; yukarıda bashettiğim şekilde kurduğum amber ale’i 16 gün kovada beklettik, kit ile gelen kap ile (50’lik şişeye - orta ölçek) toz şeker koyarak şişeledik. 7 gün şişede 20-22 derece arası karanlık ortamda bekledi. Sonra buzdolabında 6-7 derecede 1 gün bekledi. gazlanma çok azdı. tadı da daha oturmamıştı.

us-05’den sanırım hiç maya kokusu yoktu. Cumartesi 11. günü olacak. Tekrar 1 şişe açıp deneyeceğim. Sonuçları yazarım.

1 Beğeni

Aynı kiti Amber LME, 500gr(?) şeker, US05 maya ile kurmayı düşünen biri olarak (meşe yongası hariç aynı tarif) alkol değerinizi merak ettim. Ölçüm yaptıysanız OG/FG değerlerini paylaşabilir misiniz?

Hayır, maalesef ölçüm yapmadım. Halen daha kara düzen devam ediyorum. Yeni sipariş ile ölçüm kiti alacağım. Bu arada atlamışım; birada isli meşe tadını hafif hissediyorsunuz ama lezzet altta kalıyor. Yuttuktan sonra genizde kalıyor.

1 Beğeni