Yüksek Alkollü - Gövdeli Stout Denemesi

(Ulaş Erbil) #1

Merhabalar,

YÜksek alkollü ve gövdeli bir stout yapma planım var.
Malzemeler şu şekilde olacak:

Munton’s Export Stout
Koyu Sıvı Malt Özütü
Mangrove Jack Bira Güçlendirici
2 x New World Strong Ale Maya
30 Gram fuggles (10 dk sıcak suda demlendikten sonra eklenecek)

Sizce nasıl olur? 1.70 civarı bir OG hesaplıyorum, 7.8-8% aralığında bir alkole sahip olacak.

Önerileri olan var mıdır?

(Onder Guduculer) #2

Merhaba

Şerbetçi otunu dry hoping yapmanı tavsiye ederim ben ilk denememde tea hop yapmıştım etkisi düşük oluyor ayrıca yüksek gövdeli bira yaparsan şişelemeden sonra sıcaklığa dikkat etmen gerekli yoksa şişelerin patlama ihtimali yüksek şişelemeden sonra 1 yada 2 hafta da sıcaklığında daha sonra daha düşük ısıda saklamak gerekli.

(Ulaş Erbil) #3

Bİrayı yaptım. Yukarıdaki tarifte bazı şeyleri değiştirdim:

Muntons export stout
1.5 kilo dark LME
1 paket extra dark DME (tat yoğunluğu için)
1.5-1.6 kg şeker
2 adet new world strong ale maya
30 gram kadar cascade demledim onu ekledim

bakalım nasıl bir şey ortaya çıkacak.

(ümit Atalay) #4

Üstad sonuç nedir tattınız mı?

(Ulaş Erbil) #5

Daha erken açmak için ama bir deneme yaptım.Alkol aşırı derecede hissediliyor.8.2% alkol oldu.

Zaman geçtikçe tadının oturacağını bekliyorum çünkü çok fazla malt özü kullandım. Takriben bir 15 gün sonra tadı oturur diye düşünüyorum

(Ulaş Erbil) #6

Evet denememi yaptım. Biranın tadı oturmuş. Alkolün hissedildiği ama kesinlikle acı olmayan, müthiş bir bira olmuş. Çok gövdeli, içimi tok ve lezzetli. Yapmak isteyene kendi reçetemi tavsiye ederim. Alkol oranı da 8.2.% civarı.

(ümit Atalay) #7

ulaş bey tekrar merhaba…biranın durumu nedir hoşunuza gitti mi?benzer bir receteyi bende deneyeceğim yakın miktar şeker+malt icin 2 paket maya yeterli oldu mu?2 paket m42 kullanacağım,3 taneye gerek olmaz sanırım
birde reçeteyi 3 aşşağı 5 yukarı aynı uygulayacağım belki stokta olmamasından dolayı kuru malt özü kullanmam yerine esmer şeker kullanabilirim

(Ulaş Erbil) #8

Ümit Bey yukarıda yazdığım gibi durum.Severek içiyorum. O alkol tadını hissettirmiyor, lezzetli gövdeli.2 paket maya yeterli olur, esmer şeker kullanmak mantıksız bence.Çok fazla malt özü koyuyoruz zaten.Belki şerbetçiotunu farklı (bir çeşit) demleyip yapabilirsiniz.