Yüksek fg bira şişeleme

Selam.
2 hafta önce 2 kit+ 500 gr candy sugar ile orange bock kurmuştum. Bugün şişeleme yaptım ancak fg 1022-23 civarında idi.

Şişeleri patlatırmıyım :speak_no_evil::hear_no_evil::see_no_evil:

Ek olarak 1.5 kg lım sıvı malt özü kullandım

3 gün önce yoğunluk kaçtı? Muhtemelen sıkıntı olmaz, malt özütü kullanılan kitler 1020lerde bitiyor genelde, ama garanti yöntem yoğunluğun 3 gün sabit kaldığını görmek.

2 Beğeni

Üşendim 3 gün önce ölçmedim :joy:

O zaman 3 gün sonra :slight_smile:

Şişelerken ölçüm aldım mevzu burda :joy::joy::joy:

1 Beğeni

Haftaya tadım etkinliğine geliyormusunuz Kaan bey bu arada?

Önerim düşük şişeleme şekeri ve uzun koşullandırma olacak

1 Beğeni

4 gramla şişeledim Mert bey

1 Beğeni

double kit + 500 gram candy. Ama bu tarifte hangi maya ve hacim bilgisinde eksikler var. Ancak doppelbock denemelerimin bana gösterdiği sonuç, ne kadar beklersen o kadar iyi!

Mert bey,
Orange bock, 2 kit 24 tl, 1.5 kg koyu renk sıvı malt özü, 500 gr yaklaşık candy ( o kadar dahi olmaya bilir ). 2 paket kit mayası.

İlk defa bu fg ile şişeledim. 1015 üstü deneyimim olmadı bu güne kadar allgrain + kitlerde. Bakalım ne çıkacak. Brewferm genelde geç olgunlaşan bir kit görünümünde.

Merakım şudur ki neden bu derece og si yüksek bir bira denediniz.

Zaten yaklaşık 1,8 kg lik kitin biri şeker, üzerine 1 kg sukroz a denk gelebilecek maltoz ve mayaların uzun sürece parçalaması zorlanan candy sugar. Açıkçası mayaların canı çıkmış ve bu fg nin daha aşağı düşmesi pek kolay görünmüyor.Alkol dayanımı daha yüksek bir maya belki daha iyi sonuç verirdi.

Bu noktada şöyle müdahelede bulunayım. Orange bock tek kit 12 lt kuruluyor. Doppelbock denemesi değil. 2 kit normal standart 24 lt.
500 gr şeker kit başına. Toplamda 1 kga denk geliyor 2 kit için.

Bu 1 kg yerine 1 kutu sıvı malt özü.

Fazladan eklenen sadece candy sugar aslında.

Tamamen atlamışım özür dilerim :slight_smile:

Doppelbock tarifi alabilir miyiz?

Fermantasyon sıcaklığı 18-20 derece arasında gitti. Aslında 1 hafta daha bekleyebilirdim ancak haftaya hem bira kaynatacağım hemde pazar günü tadım etkinliği var. Vakit kalmıyor diye şişeledim. Pekmez gibi bira olacak zannımca :smile::smile:

Hakan bey 2 kit bockla doppelbock denemesi yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Şeker kullanmamıza gerek var mı? Hangi maya kullanılabilir? Toplam hacım ne kadar olmalı? Teşekkürler :slight_smile:

Aramaya inanın, çok güzel sonuçlar çıkarabiliyor :slight_smile: http://forum.butikbira.com/search?q=doppelbock