Yüksek FG Sorunu

(Atila Filmer) #1

Merhaba,

Facebook grubunda da yazmıştım, belki bazılarınız için tekrar olarak karşınıza çıkabilir bu konu.

6 Mart günü 1075 OG ile 2 kutudan kurmuş olduğum Abdij kiti ( 1’er paket extra dark ve buğday malt ile yaptım) aradan 20 gün geçmesine rağmen 1028 FG aldım. İkinci fermentasyon için malzemem bulunmadığından dolayı ne yapacağımı bilemedim. Daha önceki buğday kitimden kalan mayayı, kapağını açıp bir miktar karıştırdığım kovaya ekledim. 2 gün geçti ama ne bir kabarcık ne başka hareket. Tadını kontrol ettiğimde bozulma emaresi bulunmuyordu.

C.tei gününe kadar FG düşmez ise bile şişelemeyi düşünüyorum. Bottle bomb yaşamamak için plastik şişe ağırlıklı kullanacağım. 2 adet 750/360 kesme şeker ile normal yaptığım gibi şişelemekte bir sorun olur mu? veya yasadığım durum ile ilgili farklı yorumları olan kimse var mıdır?

Teşekkürler

(b) #2

Merhaba,

Ben de triple de benzer bir durum yaşadım, 1020 nin altına inmedi FG, o şekilde şişeledim 2 adet 750/360 şekerle, bir problem yaşamadım gayet güzel dry bir bira oldu, karamel aroması var hafiften sadece, o da çok beğenildi…

Ama bu deneyimden beri yüksek OG li kitleri fermentis mayalarla kuruyorum fg 1010 un altına düşüyor mutlaka.

(Atila Filmer) #3

Bu arada burada belirtmeyi unuttum, belki alakası olabilir diye düşünüyorum. Bu kiti yapmadan önce 3 hafta kadar kova boş kaldı üretim yapmamıştım. Bu süre zarfı içerisinde yurtdışına çıkmıştım, geri döndüğümde boş ve temizlenmiş kovayı kapağı kapalı unuttuğum için küflendiğini gözlemledim.

@Taylan Bu kiti kurmadan önce kovayı pwb ve starsan ile çok iyi temizledim, FG’nin yuksek kalması burada iyi sanitasyon yapamamış olmama bağlı olabilir mi acaba? Gerçi tadım sırasında burun ve damakta rahatsız edici hiçbir tat yoktu.

(Taylan Özdere) #4

Temizlik iyi olduğu sürece problem olmayacaktır :smile:

Kitler genelde toz şeker kullanılarak yapılacağı varsayılarak şeker sindirimi düşük maya çeşitleriyle birlikte geliyor. Bunun sebebi, şeker kullanılacağı için nihai biranın gövdesinin çok düşük olmasını engellemek.

Fakat kiti dışarıdan malt özü veya diğer malzemeler ekleyerek modifiye ettiğinizde, sindirimi düşük bu mayalar hariçten eklediğiniz herşeyi tüketemeyecekleri için son yoğunluk yüksek kalabilir.

Genelde 1,020 civarlarında şişelemeniz problem yaratmıyor. Alternatif olarak şeker sindirimi daha yüksek bir maya eklenip mayalanma tekrar başlatılabilir :wink:

(Atila Filmer) #5

Çok teşekkürler bilgi için. Bir dahaki sefere Abbaye ile yapmak şart o zaman.