Ziya Pilsen - ilk deneme

(Eşşekkadaradam) #1

Merhaba Arkadaşlar;

İlk kitimi ( Munton Pilsen ) 6 nisanda kurmuştum . Şimdilik sorunsuz gibi hala çok az da olsa gaz çıkışı var. Kurduğumda 26 idi , hemen sonrasında 25lere, 2-3 günde 21 lere çektim… 5-6 gündür 20 derecede sabit tutuyorum, İzmirde hava ısınıyor mücadele yoğunlaşacak kalan günlerde :slight_smile:

Malum şişeleme vakti geliyor, isim ve etiketlerle uğraşma zevki başladı.
Ben basitçe kendim şekillendirmek istedim etiketi. ( EDIT: önizlemede çok basık çıkmış etiket ve de çözünürlük kötü gibi, tıklarsanız daha iyi anlaşılıyor. )
Tecrübeli arkadaşlar fikir verebilir, yandaki etiketler Efes Malt şişesinde nasıl durur acaba? hangisi daha iyi ? Yada ne yapılabilir sizce? yazı tipi nasıl duruyor? sorular sorular…
Zemin siyah yada kahve olacak ama ben şişe ile aynı kahve olsun istiyorum, aslında şeffaf zemin düşündüm ancak basıldığında yazıların görülmesi sorun olabilir dedi etiketçiler, tam anlamadım ama risk almadan kahverengi zeminli olsun diye düşündüm.
Bu aşamada fikirlerinize açığım, acımasız eleştirilerinize hazırım :smile:

İsim için de ; "ne diyem Mahmut mu diyem " diyaloğundan ( Şener Şen - İlyas Salma Çiçek Abbas’tan ) yola çıkarak Mahmut ; yada Şener Şen’in efsane karakteri Ziya olsun dedim… Büyük ihtimal çeşide göre isimlendirme yapacağım …

Fikirler için şimdiden teşekkürler :slight_smile:

Eğer kazasız belasız şişeleyebilirsem buradan devamını paylaşacağım…

(Ezio Auditore) #2

İlki daha iyi.
Arka fon kese kağıdı gibi eskitilmiş bir desen de olabilir.
Alkol oranı 50cc gibi şeyler de ekleyebilirsiniz.

(Pendik Artisanal) #3

“10 metrelik Alman birası” yazmıyor bir yerde :slight_smile:

Ben etiket dolsun diye ABV:%5, IBU:30, OG:1050 - FG: 1013,

Columbus boil
Cascade dry … gibi detaylar da ekliyorum.

(Mehmet) #4

Öncelikle hayırlı olsun. Etiketleri 8,5x18,5 cm yapıp süt ile yapıştırıyordum. Tam verim alamadım 9.5x8.5 cm sticker’a döndüm. Biraz daha maliyetli ama daha pratik ve çıkartması da problemsiz.

Aşağıda 8 gün şişeleme sonrası ilk tadım…iyi bira olacak gibi

(Eşşekkadaradam) #5

Siseleme bitti… sanırım şişe yıkama ve siseleme bu işin en zor kısmı ama nihai amaca ulastirdigi için sonu çooook tatminkar.
Velhasıl siselememi 16. Günde yaptım. İlk tadimi da Gazsiz halde yaptım, oldukça güzel ama hafif bir halı var.
Hemen hemen hiçbir sorunla karşılaşmadım. Sadece siseleme şekeri katarken biraz etrafa dağılıyor şeker. Tam yöntemi bulamadım . Ayrıca ölçeği starsunlamistim ve biraz şeker yapıstı ölçeğe.starsunlamasamiydim ya da kurulasam mikrop kapar miydi bilmiyorum.azıcık fazladan şeker koydum yapışanlar yerine…
Bir de şişe kapatıcıya narin davrandım ama gayet sağlam bi alet. Hızlıca yüklenince güzel bir sesle kapandığıni belli ediyor. Yüklenin rahatça :slight_smile:
İşte bu da son durum…

(hurrahbeer) #6

Mutluluğunuz daim olsun.Toz şekeri küçük bir huni yardımıyla rahatlıkla dökmeden şişeye koyabilirsiniz :slight_smile: Afiyetle içiniz

(g d) #7

Ben şekeri külah şekline getirdiğim temiz bir a4 kağıt ile koyuyorum şişeye. Şimdiye kadar hiç sorun olmadı. Yabancı forumlarda iki kollu şişe kapatma aletlerinin şişeleri kırabildiğini okumuştum. Bu yüzden set ile beraber gelen kapatma aletinin paketini hiç açmadım, öyle duruyor. Tek kollu bir kapama aleti aldım, onu kullanıyorum.

(Eşşekkadaradam) #8

Bir hafta gecti ve ilk deneme zamanı. … heyecan dorukta, açacak yaklaşıyor Kapağa. Ve tıpısssss,
gluk gluk gluk. … rahatlama gaz var köpük var :joy:
Tad olarak bolca maya tadı var ama epeyce bir biraya benziyor :sweat_smile:
Tabi bunda siseledigim son birayi ilk açmamin ve bunda bolca bulanıklık/maya olmasının etkisi var.
Amacım aslında hersey yolunda mi bir bakmakta ve evet sanırım diğer şişeleri mde hersey daha iyi olacak. Tekrar daha iyi tadimlarda görüşmek üzere :slight_smile:
Etiketleri etiketcinin azizligine uğradı şişeleri henüz hazır değil. A3 etiket kağıdına sticker bastiriken netlik sorunu yaşadınız mi acaba? En son etiketi koyayım, acaba başım tekniği olarak bi sorun yaşar miyim? Teşekkürler.

(Pendik Artisanal) #9

Vektörel bir format ile kaydettiyseniz problem olmaz. Kayıp yaşamadan bunu 1x1cm veya 100x100cm basabilirler. Jpg, png, bmp veya türevi bir uzantılarda kayıp olabilir.
Bunu vektör olarak kaydedebilirsiniz, veya bu işlem bilginizi aşıyorsa, bastırmak istediğiniz matbaada, fotoğrafçıda vb. bu yazılımları iyi kullanan elemanlar var, iki tıkla halleder.

Mini yorum: Fonttaki old romanlık “Belirsiz” ve “Ellilik” ifadelerinin net okunmasını engelliyor.

(Eşşekkadaradam) #10

Iyi bi printer kullanmama rağmen siyah zemin rengi olmadı. Tabi dosyamin formatına bağlı da olabilir ama çıkan sonuç bu oldu, fena durmadı.

(Eşşekkadaradam) #11

16 gün kova 1 hafta şişede dışarıda ve 1 hafta buzdolabında geçti. … gayet güzel ama govdesiz, hafif Serbetciotu açılımı ve lezzetli bir Malt tadı var. Sanırım hafif bir meyvemsi tad da alıyorum ama ondan emin değilim :grin:
Gazı Köpüğü yerinde,Hafif ve lezzetli bir yaz birasi orası kesin.
Bir de Şişeden şişeye farklar çok bariz. Siseleme sırasına göre farklılık yaşanıyor mu? Şartlar aynı . Siseleme şekeri hafif farklı olabilir bir de kovanın neresinden geldiği, başka bir şey gelmedi aklıma. …